«رقم، رمق می خواهد»

(میرزا تقی خان امیرکبیر 1222-1268 هجری قمری)

<< ولادت : 1257 - شهادت 1300 هجری شمسی >>

دویست و یازدهمین سال تولد بزرگ طلایه دار صنعت ایران گرامی باد.

مردی که واردات کالاهای خارجی که از اواسط صفویه بازارهای ایران را اشباع کرده بودند، در زمان او به نصف تقلیل یافت و درآمدهای ایران در اواخر کار او تا 5 برابر افزایش یافت. ایران در زمان امیر کبیر موفق شد برای اولین بار حضوری درخور توجه در نمایشگاه بین المللی کالا که در انگلیس برگزار شده بود، پیدا کند و کالاهای صنعتی تولید ایران را که همگی در زمان امیر پا گرفته بودند، معرفی کند. 

این مَثَل یادگار اوست که «رقم، رمق می خواهد»

برای مطالعه زندگی نامه امیر, اینجا کلیک کنید

 

آموزشها و المپیادهای ملی وبین المللی مهارت فنی و حرفه ای

پرینت

دارالفنون؛ گوهر فراموش شده!َ

نوشته شده توسط منبع: ماهنامه سپیده دانایی on . Posted in آموزشها و المپیادهای ملی وبین المللی مهارت فنی و حرفه ای

دارالفنون؛ گوهری که قدرش را نمی دانیم

 
برپایی دارالفنون دو علت داشت. یکی ضرورت‌ها و نیازهای داخلی جامعه روزگار قاجاریه بود تا با رهایی از یوغ جهل و عقب‌ماندگی تاریخی، بتواند بنیاد نظام کهنه آموزش را درهم ریزد. علت دوم تحولات شگفت‌انگیز عرصه‌های علمی و فنی در قرن نوزدهم بود.آیا می‌دانید 85 نفر از فارغ‌التحصیلان دارالفنون به مقام وزارت رسیدند که سی نفر آنان وزیر معارف، فرهنگ و آموزش و پرورش بودند؟
 
همان‌گونه که هنگام ورود به شهر خرمشهر می‌گوییم بی‌وضو وارد خرمشهر نشوید، معتقدم برای ورود به دارالفنون هم باید گفت بدون وضو وارد دارالفنون نشوید. 

بنای باشکوه دارالفنون اگر در کشور دیگری بود، نه با 158 سال قدمتی که تا الان دارد، بلکه حتی اگر پنجاه سال هم قدمت داشت، از قبل این بنای تاریخی به جذب گردشگر می‌پرداخت؛ هم آن را به رخ می‌کشید و هم کسب درآمد می‌کرد.

آیا می‌دانید اولین کسی که سرود «ای ایران ای مرز پرگوهر» را سرود حسین گل گلاب، فارغ‌التحصیل دارالفنون، بود؟ هر وقت می‌خواهیم برای ایران ترنمی کنیم، سرود «ای ایران» را زمزمه می‌کنیم و یا ایرانیان دور از وطن وقتی دورهم جمع می‌شوند و به یاد وطنشان می‌افتند، همین سرود زیبا را با هم زمزمه ‌می‌کنند.
آیا می‌دانید 85 نفر از فارغ‌التحصیلان دارالفنون به مقام وزارت رسیدند که سی نفر آنان وزیر معارف، فرهنگ و آموزش و پرورش بودند؟
آیا می‌دانید شاعر معاصر خوب ما که سریالش از صدا و سیما پخش شد، محمد حسین شهریار، برآمده از دارالفنون است؟ ملک الشعرای بهار، دکتر نصرالله کاسمی، دکتر جواد تربتی و منوچهرنیستانی از شاعران معروف دیگری هستند که در دارالفنون درس خوانده بودند.
محمد غفاری (کمال‌الملک)، نقاش بزرگ، کسی که گوشه‌هایی از زندگی پرحادثه‌اش در کتاب «چشم‌هایش» نوشته بزرگ علوی آمده، در دارالفنون بود و صنایع مستظرفه (کلاس نقاشی) را در دارالفنون راه‌اندازی کرد.
آیا می‌دانید داستان‌نویسی جدید در آنجا پا گرفت؟ در دارالفنون در تمام دوره فعالیت خود، پیش از آنکه به دبیرستان تبدیل شود، درس‌هایی مانند فیزیک، شیمی، هندسه، جغرافیا، طب، داروسازی و بعضی فنون به ویژه نظام آموزش داده می‌شد. {jcomments on}
پرینت

میرزاتقی‌خان امیركبیر بنیانگذار آموزشها ی فنی و حرفه ای نوین و مدرن در ایران

نوشته شده توسط karafarinha on . Posted in آموزشها و المپیادهای ملی وبین المللی مهارت فنی و حرفه ای

مدرسه دارلفنون

در اوایل قرن 19 میلادی و زمان پادشاهی فتحعلی شاه قاجار كه همزمان با امپراطوری ناپلئون بناپارت در فرانسه بود، توجه دنیای غرب به سوی مشرق زمین جلب شد و سلسله قاجاریه نیز متعاقباً باب روابطی را كه زمان صفویه با غرب آغاز شده بود گسترش داد.

عباس میرزانایب السلطنه در سال 1226 هـ. ق(1188 هـ. ش) و پس ا زاو محمدشاه گروهی را به منظور كسب دانش‌های جدید مغرب زمین به اروپا اعزام نمودند. محصلین اعزامی پس از كسب دانش و مراجعت به كشور یا در خدمت دربار قرار می‌گرفتند و یا در مجالس شخصی به تربیت شاگردان می‌پرداختند. این نابسامانی تا زمان سلطنت ناصرالدین شاه و صدارت میرزاتقی‌خان امیركبیر ادامه داشت. در سال 1266 هـ. ق (1228 هـ. ق) میرزاتقی‌خان امیركبیر صدراعظم بزرگ ایران فرمان داد در گوشه‌ای ا زارك شاهی تهران بنای مدرسه‌ای را به سبك مدارس عالی اروپا به نام دارالفنون آغاز نمایند.

اندیشه امیركبیر در تأسیس دارالفنون نتیجه مجموع آموخته‌های او بود. وی آكادمی و مدرسه‌های مختلف روسیه را دیده بود و در كتاب جهان‌نمای جدید كه به ابتكار و زیر نظر خودش ترجمه و تدوین شده بود، شرح دارالعلمهای همه كشورهای غربی را در رشته‌های گوناگون علم و هنر با آمار شاگردان آنها خوانده بود و از بنیادهای فرهنگی دنیای جدید خبر داشت.

{jcomments on}

پرینت

سازمان ملي مهارت با ادغام سه دستگاه آموزشي تشكيل شد

نوشته شده توسط karafarinha on . Posted in آموزشها و المپیادهای ملی وبین المللی مهارت فنی و حرفه ای

بر اساس مصوبه اخير شوراعي عالي اداري، «دانشگاه جامع علمی‌ـ‌کاربردی» و «آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش» با کلیه وظایف، ‌اختیارات،‌ امکانات و منابع انسانی به ترتیب از وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری و وزارت آموزش و پرورش منتزع و در «سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور» ادغام می‌شوند و سازمان مذکور با تغییر عنوان به «سازمان ملی مهارت» به وزارت کار و امور اجتماعی وابسته می‌ماند. 
شورای عالی اداری در یکصد و سی و هفتمین جلسه خود در مورخ ۸/۱۱/۸۸ به استناد مواد ۱۵۱ برنامه سوم و ۵۵ برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی‌ایران بنا به پیشنهاد مشترک وزارت کار و امور اجتماعی،‌وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم،‌تحقیقات و فناوری و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و به منظور یکپارچه سازی مدیریت آموزش‌های مهارتی فنی و حرفه‌ای متناسب با نیاز‌های شغلی کشور و افزایش مهارت و توانمندی جوانان کشور تشکیل سازمان ملی مهارت را به تصویب رساند. 
این اقدام به منظور یکپارچه سازی مدیریت آموزش‌های مهارتی فنی و حرفه‌ای متناسب با نیاز‌های شغلی کشور و افزایش مهارت و توانمندی جوانان کشور صورت گرفته است. 
بر اين اساس «دانشگاه جامع علمی‌ـ‌کاربردی» و «آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش» با کلیه وظایف، ‌اختیارات،‌ امکانات و منابع انسانی به ترتیب از وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری و وزارت آموزش و پرورش منتزع و در «سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور» ادغام می‌شوند و سازمان مذکور با تغییر عنوان به سازمان ملی مهارت به وزارت کار و امور اجتماعی وابسته می‌ماند. 
هم‌اکنون ۳۰۳ مرکز آموزش علمی-کاربردی دولتی و ۳۳۷ مرکز غیردولتی تحت نظارت دانشگاه جامع علمی-کاربردی در سطح کشور وجود دارد و تعداد آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای تابعه وزارت آموزش و پرورش نیز ۱۴۴ واحد است. وظایف سازمان ملی مهارت وظیفه سیاستگذاری، هدایت،‌حمایت، اعتبار سنجی،‌اعتبار بخشی و نظارت بر آموزش ‌های مهارتی در سطوح مختلف را ر عهده دارد.

{jcomments on}  

پرینت

معرفي « المپياد جهاني مهارت فني: (Wordskills Competition) »

نوشته شده توسط karafarinha on . Posted in آموزشها و المپیادهای ملی وبین المللی مهارت فنی و حرفه ای

آموزش های فنی و حرفه ای موتور محرکه اقتصاد و ارتقا دهنده فرهنگ فنی اجتماع
 
معرفي « المپياد جهاني مهارت فني: (Wordskills Competition) »
در سال 1946 بر اساس يك نياز شديد جهت تعيين سطح مهارت كارگران و ارتقاء آن ‘ در كشور اسپانيا از طرف آقاي آنتونيوايلولااولاسو (Mr.Atonio Elola Olaso) رئيس سازمان جوانان طرح برگزاري مسابقه فني مطرح شد. ايشان براين اعتقاد بودند كه بايد جوانان، معلمان، مربيان و كارگران را بايد متقاعد نمود كه آينده شغلي آنان به كسب هر چه بيشتر مهارتهاي فني بستگي دارد و با جديت بايد دنبال شود. و بدين ترتيب بعد از جنگ جهاني دوم در سال 1950 اولين المپياد مهارت حرفه اي در بين تنها دو كشور اسپانيا و پرتغال با شركت 24 نفر(12 نفر از هر كشور) در 12 رشته در مركز آموزش «ويرگن دي لا پالوما» مادريد اسپانيا برگزار شد. بدنبال آن دومين المپياد مهارت حرفه اي با دو سال فاصله در همان مركز آموزشي پايتخت اسپانيا در سال 1952 با شركت 16 نفر (8 نفر از هر كشور) بين كشور پرتغال و اسپانيا برگزار شد. از سومين دوره به علت استقبال 5 كشور صنعتي و رو به توسعه وقت (شامل: آلمان، انگلستان، فرانسه، …، سوئيس ) در رقابتها كه بازهم در مادريد اسپانيا برگزار شد. المپياد شكل بين المللي به خود گرفت . در اين دوره تعداد 65 نفر به رقابت نمودند. دوره هاي بعدي المپياد تا  ششمين دوره با افزايش يك كشور به تعداد كشور هاي عضو در بين سالهاي 1955تا 1957 كه ساليانه برگزاري مي گرديد همه در كشور اسپانيا و از هفتمين دوره  كه با شركت 10 كشور در آگوست 1958 در انستيتو هنرها و تجارت بروكسل بلژيگ با شركت 144 نفر برگزار شد مكان مسابقات در كشورهاي مختلف برگزار مي شود.به ترتيب جدول صفحه بعد مي باشد.(جدول شماره يك)كشورمان ايران نيز در سال 1975 ميلادي (1354 شمسي) بنا به تصميم اجلاسيه كميته ملي مسابقات مهارت فني ايران به عضويت سازمان بين المللي آموزش حرفه اي درآمد و در همان سال در بيست ودومين دوره المپياد در بين 16 كشور كه عمدتا كشورهاي صنعتي بودند  در 8 رشته در كشور اسپانيا شركت و به رقابت پرداخت. همچنين در سال 1977 ميلادي (1356 شمسي) در بيست و سومين دوره در كشور هلند  در 10 رشته آموزشي و در سال 1978 ميلادي (1357 شمسي) در بيست و چهارمين المپياد در بوسان كره در 13 رشته شركت نمود. با وقوع انقلاب توقف 21 ساله در شركت در المپياد براي كشور بوجود آمد تا بلاخره با درخواست عضويت در سال 2000 ميلادي (1379 شمسي) ايران مجددا ضمن پذيرش در جمع اعضاء در المپياد 2001 سئول كره شركت نمود و به دنبال آن در المپياد 2003 سنت گالن سوئيس در 6 رشته شركت نمود و در ادامه با شركت در سي و هشتمين دوره در كشور فنلاند و با شرکت در سی ونهمین دوره در ژاپن رتبه ۲۱را کسب نمود.  در سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) مسابقات در کانادا برگزار شد و ایران موفق به کسب رتبه ۱۶ شد.
{jcomments on}