پرینت

محمود واعظی 82 تا 84 درصد اطلاعات اینترنت تجاری است +گفتگو با خسرو سلجوقی

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . Posted in بدون مجموعه

Share this post

محمود واعظی - خسرو سلجوقی

 به گزارش گرداب از فارس: 70 درصد مبادلات برخط، فرا مرزی است.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: با توجه به سهم یک درصدی جمعیت ایران از جمعیت جهان، حجم تجارت الکترونیک ایران باید 15 میلیارد دلار در سال باشد که فاصله وضع فعلی با رقم هدف نشان می‌دهد که چقدر در این بخش ضعیف هستیم.
 
واعظی با تأکید بر اینکه طی 2 سال گذشته از آغاز دولت یازدهم همواره بر نقش زیرساختی و حاکمیتی دولت و پرهیز از تصدی گری تاکید کرده‌ام، خاطرنشان کرد: امروز احساس می‌کنم پس از 2 سال پست این کار را جدی گرفته است.

تا 84  درصد استفاده از اینترنت تجاری است

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه کشورهای دیگر از اینترنت به نحو مطلوبی استفاده می کنند گفت: موضوعات تجاری 84 درصد فضای مجازی جهان رابه خود اختصاص داده است.

ایرنا- خسروسلجوقی درمیزگرد تخصصی نقش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در تحولات اجتماعی جوانان که دروزارت ورزش و جوانان برگزارشد گفت: نگرانی از رسوخ کردن دشمن سبب شد پهنای باند اینترنت را کم کنیم. وی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی در موضوعات اقتصادی تاثیر گذاری زیادی دارد گفت: می‌توان از این امر در مسایل تجاری استفاده کرد.سلجوقی افزود: باید بدانیم که بر اساس مطالعاتی که در سال 1393 انجام شده است، تنها 1/5 درصد از کاربران درفضای مجازی به دنبال تصاویر مستهجن هستند و فضای مجازی محل مناسبی برای مسایل تجاری است که باید از آن بهره گرفت.( در سالهای 93 و 1394) اطلاعات غیر اخلاقی و تصاویر مستحجن موجود در اینترنت , کمتر از 1.5 درصد شده است.
وی به فواید گسترش دولت الکترونیکی پرداخت و گفت: حضور در فضای مجازی و گسترش دولت الکترونیکی سبب کاهش فساد اداری می‌شود.
وی نبود شفافیت را در بروز فساد مهم دانست و گفت: اگر شفافیت وجود داشته باشد از میزان بسیاری ازفسادها کاسته می‌شود.
معرفی کارآفرینان برتر -آقای خسرو سلجوقی:
خسرو سلجوقی بازنشسته و عضو هیئت علمی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و کارآفرینان فردی،سازمانی و اجتماعی و هستم و با عنوان سلطان کرم ایران دررسانه ها شناخته می شوم.
شرکت تعاونی خوشه زمین سالم حاصل پیمان جمعی از دست اندرکاران و پیشگامان عرصه تولید کرم‌پوسال و ورمی‌کالچر است و با ده سال سابقه در عرصه‌های علمی و صنعتی این کسب وکار نو پا را در ایران راه‌اندازی و در معرفی آن تلاش کرده است.
این تعاونی با بررسی چالش‌های پیش روی این صنعت نقاط قوت و ضعف آن را شناسایی کرده و بر آن است با اتصال دانش، تجربه و توانمندی بزرگان این صنعت در کشور به خیل عظیم مشتاقان فعالیت در کسب‌وکاری سالم، خداپسند و با درآمد مکفی قدم موثری در افزایش تولید سالم ملی برداشته و بنیه اقتصادی اعضای خود را تقویت کند و با اتکا به خرد جمعی ومشارکت عمومی صنایع بالادستی کرم خاکی راکه در کشور‌های توسعه یافته و با روشهای پیشرفته دانش‌بنیان ایجاد شده و ارزش افزوده بالایی را نصیب صاحبان این صنعت می‌کند با استفاده از متخصصان داخلی در کشور ایجاد کند. این تعاونی در حال حاضر دانش فنی تولید پروتئین هیدرولیز شده را که یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین روشهای تغذیه پروتئین دام، طیور و آبزیان است در اختیار دارد و با ارتباط منسجم با مراکز دانشگاهی و مراکز پژوهشی درصدد است شاخه دیگر این صنعت پر برکت یعنی تولید محصولات بهداشتی و آرایشی را راه‌اندازی کند.
 متن کامل مصاحبه مهندس سلجوقی رادر زیر بخوانید:
محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که در تمام مراحل رشد با سیستم طبیعی هماهنگ بوده و در خاکی که از چند سال قبل هیچ گونه سموم دفع آفات گیاهی نظیر: علف هرزکش ها، قارچ کش ها و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده و فقط با مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می شود، رشد می کنند.این برنامه که با نام پنگان در گروه دانش شبکه ۴ سیما، به تهیه کنندگی مصطفی شریفی و اجرای علیرضا خنجری در سال ۸۹ تولید شده است. ادامه ...

متن مصاحبه آقای سلجوقی


مصاحبه با کارآفرینان

1. لطفاً بطور خلاصه خودتان و شرکتتان را معرفی بفرمائید:

·  من خسروسلجوقی هستم، بازنشسته و عضو هیات علمی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و کارآفرین فردی، سازمانی و اجتماعی هستم و با عنوان سلطان کرم ایران در رسانه‌ها شناخته می‌شوم.

·هم اکنون با جمعی از دوستان مبادرت به راه‌اندازی خوشه زمین سالم برای افزایش ظرفیت جمع تولیدکنندگان محصولات سالم و ارکانیگ هستیم و با نشانی www.hecc.ir قابل دسترسی است.

· بطور خلاصه مدرس کارآفرینی و کارآفرین اجتماعی

2.از دیدگاه شماه کدام ویژگی فردی بیشترین تأثیر را در موفقیت شما داشته است؟

·بنظرم تلاش، کوشش و پیگیری فراوان

3.آرمان و آرزوی شما (چشم انداز کسب و کار) در آستانه، شروع کسب و کار چه بوده است؟

·  من همیشه و از کودکی بدنبال رویای نجات بشریت از مشکلات بودم و اکنون کمی به آرزویم رسیده‌ام و با سه موجود مشکل پساب و پسماند دنیا را برطرف کرده‌ایم و این سه موجود کرم، باکتری و گیاه است.

4.آیا خود را فردی موفق می‌دانید؟ تا چه حد؟

·  فکر کنم دیگران موفق می‌دانند و بنده هم تا حدودی خود را موفق می‌دانم.

5.شما سهم شانس را در موفقیت تا چه حدی ارزیابی می‌کنید؟

·هیچ

6.آینده کسب وکار خود را در کوتاه مدت و درازمدت چگونه می‌بینید؟

·بدلیل وجود و تولید پسماند و پساب به عنوان بخشی از چرخه زندگی مردم و ضرورت فراوری و بازچرخانی همیشگی است و در کوتاه مدت و دراز مدت این نیاز همیشه وجود دارد.

7.مهمترین دغدغه ای که اکنون با آن مواجه هستید چیست؟

·  عدم آشنایی مردم و مسئولین موجب شده است انتظار سرعت پوشش صددرصدی را از جامعه شاهد نباشیم و باید رسانه‌های دیداری و شنیداری و مکتوب بیشتر در این بخش فعال شوند و نظام آموزش رسمی و غیررسمی برای حفظ محیط زیست، بهداشت، سلامت، اقتصاد، اجتماع و ... تمام قد وارد موضوع در نهادینه کردن این فرایندها بشوند و از طریق ترغیب و ترویج و پرداخت یارانه و در جایی هم با قوانین بازدارنده و تنبیهی برای تسریع در نهادینه شدن اقدام کنند.

8.بزرگترین نگرانی شما برای کسب وکار چه بوده است؟

·وجود رقبایی در لوای دولت و بخش خصوصی فاقد دانش و در مواقعی فساد پشت پرده در ورود کودهای شیمیایی و سموم و عدم اجرای حتی قوانین مصوب و رقابت ناسالم در نظام اداری فاسد دولت

9.آیا به طور تمام وقت کار خود را دنبال می کنید؟ اوقات فراغت خود را چگونه میگذرانید؟

· بطور تمام وقت کار خود را دنبال کرده‌ام و اوقات فراغت خود را با مطالعه، کار در باغچه و شنا و گردش در مراکز دیدنی و تاریخی کشور و مناظر طبیعی

10.مشکلات موجود در بازارکار و اقتصاد از دیدگاه شما (تولید، عرضه و فروش)

·  نبود مدیریت علمی در هر سه بخش و تمرکز به روشهای سنتی و عدم استفاده از ظرفیت علمی موجود کشور و دنیا

11.نظرتان در مورد انجمن­های صنفی و غیردولتی همچون کانون کارآفرینان چیست؟

·  این نوع سمن‌ها بدلیل عدم رجوع دولتی‌ها موجب شده است از کارایی لازم برخوردار نباشند و در نتیجه اعضای سمن هم خودشان کم کم با توجه به عدم اثربخش بودن خیلی حضور جدی ندارند.

12.به نظر شما اینگونه انجمن­ها میتوانند در پیشبرد اهداف کارآفرینان مثمر ثمر باشند؟

·کمتر تا زمانی که رویکرد دولتی‌ها به این سمن‌ها تغییر پیدا کند و باید تا آنروز اعضای سمن‌ها نیز بکوشند و با تعامل بتوانند این ارتباط را برقرار کنند.

13.به نظر شما کانون کارآفرینان در چه هدفی متمرکز شوند موفقتر خواهند شد؟

·آموزش کارآفرینان تازه کار و برقراری ارتباط با کارآفرینان برای شناسایی مشکلات و تعامل با دولتی‌ها بمنظور اتخاذ راهکارهای مناسب

14.  توضیحات:

·استفاده از فضای مجازی برای ارتباط بین ذینفعان از طریق سمن کارآفرینان می‌تواند در تسریع به نیل به اهداف موفق کند.

برای دیدن صفحه مخصوص جناب سلجوقی و مصاحبه گروه دانش شبکه چهارم سیما با جناب ایشان درخصوص محصولات ارگانیک: اینجا کلیک کنید.

Share this post