«رقم، رمق می خواهد»

(میرزا تقی خان امیرکبیر 1222-1268 هجری قمری)

دویست و یازدهمین سال تولد بزرگ طلایه دار صنعت ایران گرامی باد.

مردی که واردات کالاهای خارجی که از اواسط صفویه بازارهای ایران را اشباع کرده بودند، در زمان او به نصف تقلیل یافت و درآمدهای ایران در اواخر کار او تا 5 برابر افزایش یافت. ایران در زمان امیر کبیر موفق شد برای اولین بار حضوری درخور توجه در نمایشگاه بین المللی کالا که در انگلیس برگزار شده بود، پیدا کند و کالاهای صنعتی تولید ایران را که همگی در زمان امیر پا گرفته بودند، معرفی کند. 

این مَثَل یادگار اوست که «رقم، رمق می خواهد»

برای مطالعه زندگی نامه امیر, اینجا کلیک کنید

{mp4}amir-1{/mp4}

میرزاکوچک خان

                                      ولی آقای من افسوس می خورم که مردم ایران , مرده پرستند...

 اودر نامه ای خطاب به دوستش ( میرآقا عربانی ) مینوسد: 

نا پایدار بودند , به راه مقدسشان دل نبستند و عهد شکستند, ...  ما هیچ قدمی جز در راه خدا و حفظ جان و مال و ناموس خلق او بر نداشتیم. ... در مرگ عزیزانمان گریستیم , خون دلها خوردیم و دم نیاوردیم ولی آقای من افسوس می خورم که مردم ایران , مرده پرستند و هنوز قدر این جماعت را نشناختند ولی بعد ازمحو ما آیندگان خواهند فهمید که ما که بودیم, چه می خواستیم و چه کردیم ...

کوچک جنگلی

مقالات و مطالب عمومی

پرینت

انقلاب فرهنگی آغاز میشود...29- اردیبهشت - 1359

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . Posted in مقالات و مطالب عمومی

برای اولین بار: بازخوانی تاریخ شفاهی انقلاب فرهنگی:

انقلاب فرهنگی آغاز می شود (بیست و نهم اردیبهشت سال 1359)

برای اولین بار: بازخوانی تاریخ شفاهی انقلاب فرهنگی

محمدعلی اثنی عشری
عضو انجمن اسلامی دانشگاه علوم و صنعت در زمان انقلاب فرهنگی

مقدمه:

جناب علی ملیحی در شماره 25 ماهنامه سیاسی – فرهنگی «اندیشه پویا» به انتشار مطلبی تحت عنوان «بازخوانی تاریخ شفاهی انقلاب فرهنگی» پرداخته اند. ضمن تشکر از جناب ایشان و سایر عزیزان ازجمله آقای برات الله صمدی راد که صاحب امتیاز و مدیر مسئول هستند و همچنین جناب آقای رضا خجسته رحیمی سردبیر محترم و سایر کارکنان و دست اندرکاران در ماهنامه وزین و ارزشمند «اندیشه پویا» و قبل از انتشار مصاحبه اینجانب اشاره به چند نکته زیر ضروری به نظر می رسد:

 الف) در این پرونده (بازخوانی تاریخ شفاهی انقلاب فرهنگی) افراد زیر نیز با مجله گفتگو داشته اند که گفته های دوستان هر کدام ارزش خاص خود را دارد. به شرح زیر:

پرینت

پیشرفت ایران - محمد علی اثنی عشری

نوشته شده توسط karafarinha on . Posted in مقالات و مطالب عمومی

پیشرفت ایران - محمد علی اثنی عشری

حتما بخونید و فکر کنید آیا با این وضعیت و آمارها ( اگر درست باشه ) چه وقت و چگونه به پیشرفتی در شان ملت و ایرانی میرسیم !!!؟؟
مقاله دکتر اصغری در هفته نامه امیدجوان ش۹۱۰
شاخص های جهانی که اکثرا مربوط به سال 2014 که توسط بانک جهانی , وال استریت ژورنال ,مجمع جهانی اقتصاد و موسسه nambco منتشر شده است و جایگاه ایران در آن:

پرینت

فهرست کتاب های موجود انتشارات کویر در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران (دهم لغایت بیستم اردیبهشت ماه 1393) + فایل pdf

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . Posted in مقالات و مطالب عمومی

محمدجواد مظفر-انتشارات کویر

سخن ناشر:

ربع قرن پیش در سال 1368 به همت تنی چند از اهالی فرهنگ و استادان دانشگاه، انتشارات کویر پا به عرصه نشر کشور گذاشت. هرچند که در تمامی این سال ها به قول خواجه شیراز: «زهر هجری چشیده ام که مپرس» و بر همگان آشکار شد که «فرهنگ ستیزان» از هرآنچه که در توان داشتند برای از میان برداشتن آن نهال فرهنگی دریغ نکردند، لکن به همت و پایداری دست اندرکاران و لطف و همراهی کتاب دوستان و کتاب شناسان و فرهیختگان، آن نهال امروز به درخت تناوری بدل گشته که «از باد و باران نیابد گزند».

عرضه صدها عنوان کتاب در حوزه علوم انسانی به جامعه کتابخوان و پژوهشگر ایران که بسیاری از آن آثار در جایگاه کتاب مرجع در حوزه مورد بحث قرار گرفته، خود گواه صادق آن است که انتشارات کویر توانسته نام خود را به عنوان ناشر صاحب سبک و با هدف رشد و ارتقای اندیشه ورزی در جامعه به ثبت رسانده به گونه ای که امروزه بسیاری کتاب را به اعتبار ناشر آن (انتشارات کویر) خریداری می کنند.

پرینت

مطهری: می خواهم با حرفهایم جلوی ظلم را بگیرم حتی اگر دشمن خوشحال شود/احمدی نژاد دوبار مکتوب درخواست آزادی موسوی و کروبی را داده بود/او این اواخر خیلی علاقه‌مند به دفاع از حقوق مردم شده بود

نوشته شده توسط پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) on . Posted in مقالات و مطالب عمومی

یک نماینده به نطق من اعتراض کرد، من به او گفتم خب اصلا حرف من غلط، اما آیا ادامه وضع فعلی درست است؟ اگر یکی از آنها فوت کرد چه کنیم؟ خیلی راحت گفت هیچی، خودم چالش می‌کنم و...

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
علی مطهری در گفتگویی با اعتماد از اعدام‌های ابتدای انقلاب، مسائل مربوط به سال 88 و نظرات شهید مطهری گفت. 

به گزارش «انتخاب»، وی بیان داشت:  هر قدر تندروی کنند به ضرر خودشان است. این‌ها خواستند آقای هاشمی را رد صلاحیت کنند تا بقیه حساب کارشان را بکنند اما نتیجه معکوس شد. به هر حال تندروها الان در موضع ضعف هستند و این آگاهی بخشی باید ادامه داشته باشد. 

متن این مصاحبه در زیر می آید:

•    اگر شهید مطهری الان در قید حیات بودند، نسبت به آنچه امروز مي‌گذرد چه واکنشی نشان می‌دادند؟ آیا ایشان سکوت می‌کردند یا تبدیل به یک منتقد جدی می‌شدند؟

این که اگر ایشان بودند، شرایط انقلاب و کشور به چه صورت بود، خود قابل بحث است. یعنی اصلا باید ابتدا این سوال را مطرح کرد که اگر شهيد مطهري ترور نمي‌شد اکنون انقلاب همين وضع را داشت؟ بدون شک ایشان در سرنوشت کشور بسیار اثرگذار بود و اگر زنده بودند برخي از آسیب‌هایی که به انقلاب وارد شده و مشکلاتی که ایجاد شده، وجود نداشت. براي پاسخ به اين سؤال دو حالت متصور است، يکي اين که بگوييم اگر ايشان زنده بود در حالي که يک سمت حکومتي داشت سرنوشت انقلاب چگونه بود، و ديگر اين که بگوييم در حالي که ایشان صرفا فعاليت علمي داشت و به عنوان يک عالم بزرگ مطرح بود سرنوشت انقلاب همين سرنوشت بود يا سرنوشت ديگري رقم مي‌خورد. از قرائن برمي‌آيد که اگر ایشان بود، بعد از امام قطعا رهبر بود. چون روشن است که بالاخره ایشان در مجموع یک سر و گردن از بقیه یاران و شاگردان امام بالاتر بود. اين حرف من نيست بلکه حرف رهبر انقلاب است. زماني که ما به عنوان خانواده شهید مطهری اولین بار بعد از انتخاب آيت‌الله خامنه‌اي براي رهبري با ايشان ملاقات داشتيم، اولین جمله‌ای که با دیدن ما به زبان آوردند این بود که «اگر آقای مطهری بودند، قطعا الان رهبر بودند.» پس این موضوع تقریبا روشن است که بعد از امام، آقای مطهری رهبر می‌شدند. خب آن وقت شرایط کشور چه می‌شد. اين يک بحث است. بحث ديگر اين است که تأثير ايشان در زمان امام(ره) چه بود؟ اگر ايشان ترور نمي‌شدند قطعا در بسياري از حوادث مانند سرنوشت بازرگان، جنگ و بنی‌صدر و حتی تسخیر سفارت آمریکا تاثیر داشتند. به هر حال این طور نیست که بگوییم اگر ایشان بود، شرایط کشور همین بود و حالا آقای مطهری در این شرایط چه می‌کرد. این سوال اشتباه است. چون اگر ایشان شهید نمی‌شدند، وضعیت در برخي قسمتها متفاوت بود. {jcomments on}