سرمایه گذاری خارجی در ایران و جهان

پرینت

وضعیت سرمایه گذاری خارجی ایران در منطقه چشم انداز چگونه است؟

نوشته شده توسط محمد هیراد حاتمی: on . Posted in سرمایه گذاری خارجی در ایران و جهان

محمد هیراد حاتمی:

اقتصاد > اقتصاد کلان - سرمایه گذاری مستقیم خارجی که بخشی از سرمایه گذاری های مورد نیاز برای رشد اقتصادی ما را تامین کند در اقتصاد ایران کمترین میزان در منطقه است.

در ارتباط با سرمایه گذاری مستقیم خارجی با نگاه به وضعیت سرمایه گذاری خارجی در طی 3 سالی که گزارش آن بر اساس گزارش های آنکتاد مستند شده است، مشاهده می کنیم که در این 3 سال رشد نسبتأ خوبی داشته ایم، اما رکورد سرمایه گذاری مستقیم خارجی ما در سال 2010 میلادی 3 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده است. در مقایسه با آن اگر به وضعیت کشورهای مطرح در منطقه چشم انداز نگاه کنیم متوجه می شویم که کشورهای دیگر وضعیت بسیار بهتری از ایران دارند.

اما نکته حائز اهمیت یا شاخص صحیح تر این است که نسبت سرمایه گذاری مستقیم خارجی به تولید ناخالص ملی چقدر است؟ در این خصوص کشور ما در منطقه در جایگاه پایین ترین قرار دارد، یعنی سرمایه گذاری مستقیم خارجی که بخشی از سرمایه گذاری های مورد نیاز برای رشد اقتصادی ما را تامین کند در اقتصاد ایران کمترین میزان در منطقه است و به نسبت اقتصادهایی که رقیب اصلی ما قلمداد می شوند بسیار پایین است.{jcomments on}  

پرینت

سرمایه‌گذاری ضرورت تحقق اهداف اقتصادی چشم‌انداز

نوشته شده توسط دکتر وحید شقاقی شهری on . Posted in سرمایه گذاری خارجی در ایران و جهان

دکتر وحید شقاقی شهری

مقایسه تطبیقی ایران با رقبای منطقه‌ای نیز بیانگر این است‌كه ترکیه و عربستان به ترتیب دستیابی به تولیدملی 2000 میلیارد دلار و 1500 میلیارد دلاری را به عنوان اهداف بلندمدت خود انتخاب کرده‌اند.

 شفاف: دکتر وحید شقاقی شهری، دکترای اقتصاد و مدرس دانشگاه، در یادداشت اخیر خود در روزنامه تهران امروز نوشت:

در سند چشم‌انداز، ايران 1404 هجری شمسی (2025 ميلادی) کشوری توسعه‌يافته با جايگاه اول اقتصادي، علمي و فن‌آوري در سطح منطقه آسيای جنوب‌غربی و با هويت اسلامي و انقلابي، الهام‌بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بين‌الملل تصوير شده است. همانگونه که از اهداف سند مشخص است دستیابی به جایگاه اول قدرت اقتصادی در منطقه به عنوان اولویت اصلی هدف‌گذاری شده و براین اساس لازم است تولیدملی درافق‌چشم‌انداز افزایش یافته و در بین رقبای منطقه در جایگاه بالاتری قرار بگیریم. {jcomments on}  

پرینت

ضرورت سرمایه گذاری خارجی درک نشده است

نوشته شده توسط maesnaa on . Posted in سرمایه گذاری خارجی در ایران و جهان

کد خبر: ۳۲۱۵۸۸

تاریخ انتشار:۰۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۵-25 May 2013

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه هنوز ضرورت سرمایه گذاری خارجی در ایران درک نشده است،گفت: به دلیل وجود برخی قوانین سخت و دست و پا گیر در کشور شاهد این هستیم که برخی از سرمایه گذاران خارجی تمام یا بخشی از سرمایه های خود را طی چند سال اخیر از کشور خارج کرده اند.
محسن صرامی فروشانی در واکنش به اظهارات وزیراقتصاد در اجلاس سالانه شورای مدیران بانک توسعه اسلامی در خصوص جذب ۴.۹ میلیارد دلاری سرمایه خارجی در سال ۲۰۱۲  گفت:با توجه به وسعت  و منابع عظیمی که در کشوروجود داردحتی این میزان‌ سرمایه گذاری خارجی نیزاگر صورت گرفته  که بعید است با توجه به شرایط اقتصادی کشور انجام شده باشد،بسیار ناچیز است .
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی از قوانین مانع سرمایه گذاری خارجی در کشور است گفت: به دلیل وجود برخی قوانین سخت و دست و پا گیر در کشور شاهد این هستیم که برخی از سرمایه گذاران خارجی تمام یا بخشی از سرمایه های خود  را طی چند سال اخیر از کشور خارج کرده اندو باید تلاش کرد زمینه های مساعدتری برای جذب سرمایه گذاری خارجی بلکه سرمایه گذاری داخلی نیز فراهم شود.{jcomments on}  

پرینت

سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی:

نوشته شده توسط maesnaa on . Posted in سرمایه گذاری خارجی در ایران و جهان

 

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهانی با رشد ۴ درصدی به ۷۴۵ میلیارد دلار رسید

سازمان سرمایه‌گذاری خارجی از افزایش رقابت کشورهای در حال توسعه آسیایی برای جذب بیشترین سهم از جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سازمان سرمایه‌گذاری و کمکهای فنی و اقتصادی ایران، کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (آنکتاد) پیش بینی کرد، جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سطح جهانی طی سال 2014 افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که علیرغم بهبود شرایط اقتصاد کلان در اقتصادهای توسعه یافته، میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال 2013 در سطح 2012 باقی خواهد ماند و بهبود چشم‌گیری در این زمینه ایجاد نخواهد شد.