مقاله ها

پرینت

فیلترینگ هوشمند , راهکاری برای عدم استفاده از محتوای غیر اخلاقیِ شبکه های اجتماعی

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . Posted in بدون مجموعه

Share this post

 محمدعلی اثنی عشری

تحلیل , برنامه ریزی واساساً اجراء درست ِ موضوعِ فیلترینگ هوشمند ...کار پیچیده ایست ... ولنگاری و ابتذال  رسانه ای و هرج و مرج وبی بند و باری  شبکه های اجتماعی  هم خوب نیست ...شخصاً با فیلترینگِ مطلق و آزادی کامل , در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مخالفم. مدیریتِ کارآمد بجای تقابل و ستیز با آنها را پیشنهاد میکنم  در اینجا ,, فقط بعضی از نظرات را بدون جانب داری منعکس میکنیم,,

ارادتمند - محمدعلی اثنی عشری

محمود واعظی-اعلم الهدی- امام جمعه مشهد- علی جنتی-وزیر ارشاد

 فیلترینگ واتزاپ، وایبر و لاین فعلا به تعویق افتاد

نویسنده: مجتبی بوالحسنی4 ماه قبلدر: اخبار, اخبار داخلیبدون نظر

هفته گذشته خبری مبنی بر فیلترینگ فوری شبکه های اجتماعی پیامرسان واتزاپ، وایبر و لاین در ایران منتشر گردید که البته پس از چند ساعت خبری از فیلترینگ اپلیکیشن های یاد شده نشد.

حالا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده که این شبکه های اجتماعی به دلیل محبوبیت بالایی که بین ایرانیان دارند و با توجه به اینکه افراد زیادی از آنها استفاده می نمایند، نباید آنها را فیلتر کرد.

علی جنتی گفته که دستور فیلترینگ اپلیکیشن های مورد بحث از طرف کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه صادر نشده و قوه قضائیه به طور مستقیم خود در این زمینه وارد عمل شده. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ورود مستقیم قوه قضائیه به این موضوع و خارج از چارچوب تعیین مصادیق بیان داشته: در این باره نمی‌خواهم مصاحبه کنم. وی اعلام کرده که نظر رئیس جمهور درباره این موضوع این است که به دلیل اینکه افراد زیادی از این سرویس ها استفاده میکنند نباید آنها را مسدود کرد.

علی جنتی همچنین گفته که نباید یک بزرگراه را به دلیل اشتباه تعداد کمی از کاربران کلا مسدود ساخت. وی اعلام کرده که باید با استفاده از روش های فیلترینگ هوشمند فقط بخش های زیانبخش این شبکه های اجتماعی را فیلتر کنیم. وی همچنین گفت که در حال حاضر تصمیمی فیلترینگ شبکه های مورد بحث اجرا نشده و این اپلیکیشن ها کماکان در حال کار هستند.  

 

امام جمعه مشهد در واکنش به دستور حسن روحانی مبنی بر توقف فیلترینگ «واتس‌اپ»، خواستار مسدود شدن این شبکه اجتماعی شد.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مشهد با تاکید بر اینکه منتقد دولت نیست، گفت: «بنده به عنوان یک طلبه در تربیون نماز جمعه فقط نهی از منکر می‌کنم و این حداقل کاری است که باید در نماز جمعه انجام شود.»

به گزارش فارس، وی خطاب به حسن روحانی اظهار داشت: «رئیس جمهور در این برنامه مطرح کردند که دشمن فرهنگ ما را هدف قرار داده و قصد دارد با تهاجمات گسترده‌ای بر اخلاق و رفتار ما تاثیر و با سبک زندگیمان مقابله کند. آیا ما باید جاده‌های لشگرکشی دشمن را باز نگه‌ داریم؟ آیا این تهاجم فرهنگی با ابزاری غیر از ماهواره و نرم‌افزارهای اجتماعی انجام می‌شود؟»

علم الهدی با تاکید بر مسدود شدن واتس‌اپ گفت: «شورای عالی مصادیق مجرمانه اعلام کرده است نرم‌افزار واتس‌آپ باید مسدود شود. وزیر ارتباطات می‌گوید تا جایگزینی برای نرم‌افزارهای واتس‌آپ پیدا نشود نباید آن‌ها را مسدود کرد آیا استفاده از این غذای مسموم تا جایگزینی غذای جدید باید ادامه یابد.»

امام جمعه مشهد با انتقاد از تلاش دولت در رفع فیلتر از شبکه‌های اجتماعی، اظهار داشت: «مگر چقدر بی‌دین در این کشور داریم که برای راضی کردن آن‌ها این حرف‌ها را می‌زنید آن هم در کشوری که فقط در یک روز 700 نماز جمعه برگزار می‌شود و این همه زن و مرد مومن و متدین در آن شرکت می‌کنند. بنده وظیفه سیاسی ندارم، وظیفه‌ بنده نهی از منکر است که این حداقل کاری است که باید انجام دهم. »

علم الهدی هفته گذشته در نماز جمعه مشهد با انتقاد تند از ویزر ارتباطات دولت تدبیرو امید گفته بود: «لعنت بر فتنه ۸۸ که باعث شد وزیری که یک پایش لب گور است بگوید، می‌خواهم فیلترشکن فیس بوک شوم.»

سه روز پس از این اظهارات محمود واعظی، وزیر ارتباطات اعلام کرد: «موضوع فیلتر شبکه‌های اجتماعی و فیلتر "واتس اپ" در شورای‌عالی فضای مجازی مطرح شد و رئیس جمهور به عنوان رئیس این شورا دستور داد که این موضوع متوقف شود و این کار انجام نشود.»

Share this post