مقاله ها

پرینت

از موارد توافق خوب با کشورهای 5+1

نوشته شده توسط karafarinha on . Posted in بدون مجموعه

Share this post

آیت الله اعلم اهدی- امام جمعه مشهد        

 

البته قابل توجه آقایان: اعلم الهدی - محمدجواد ظریف - محمدرضا نعمت زاده و علی طیب نیا

اخیراً در فضای مجازی دیدم که جمعه گذشته 25 اردیبهشت 1394 در یکی از شهرهای بزرگ این جمله منتشر شده است. جناب علم الهدی امام جمعه محترم شهر مشهد گفته اند «چرا به مردم بگوئیم از ماشینی استفاده کنند که وسط بزرگراه منفجر می شود؟! محروم کردن مردم از کالاهای پیشرفته  دنیا حرف زور است».

لینک مربوطه:

در این رابطه ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد:

1-    این گفته ها با فرمایشات مقام معظم رهبری که تاکید و اصرار بر مصرف کالاهای داخلی دارند و خواست مردم کاملاً متناقض است.

2-    توافق خوب با کشورهای 5+1 یعنی اینکه در قبال طلب مردم ایران و پول های بلوکه شده، تکنولوژی، مواد اولیه با کیفیت و لایسنس بگیریم؛ تا کی می خواهیم خودروهای کره ای و ژاپنی که بعضاً تحت لیسانس آمریکائیها و اروپائیها است، وارد کنیم. چرا دنبال آن نباشیم که همان مواد اولیه، همان تکنولوژی و همه شرایط تولید محصولات خوب کشورهای پیشرفته جهان را در داخل فراهم کنیم. مثلاً شرایط بلدوزرهای کاترپیلار، جنرال موتورز، بنز و یا تکنولوژی های بالاتر در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و ... را دریافت کنیم.

 

 3-    بنده به شدت با مصرف کالاهای داخلی با همه نواقص و مشکلات آنها موافقم و مدام می گویم «بدترین خواسته از کشورهای پیشرفته از نظر آنها خواست لایسنس، تکنولوژی و ایجاد شرایط تولید در داخل کشورهایی مثل ایران و  خوشایندترین خواسته برای آنها خرید کالاهای آماده و به اصطلاح Finish Good است!!».

4-    راجع به اینکه فرموده اند – ماشینی که وسط بزرگراه منفجر می شود!! – مگر خبر سقوط هواپیماهایی مانند بوئینگ و ایرباس، آتش گرفتن چند اتوبوس ولوو سوئدی در داخل بزرگراهها من جمله بزرگراه قم – تهران و ...را نشنیده اند.

-         یکی از دوستان ایرانی من از خرابی اتومبیل سواری ولوو در داخل خودِ کشور سوئد می گفت. من خودم در آلمان خرابی تاکسی بنز در وسط بزرگراه را که سوار بر آن بودم، را  دیدم. کجای کار آنها بی عیب و نقص است.

-         چرا بی خود ادای کشورها و آدمهای پول دار را دربیاوریم. ما مشکلات بزرگی همچون اشتغال و تولید داریم. آن وقت آقایان مثل جناب ایشان واردات را تشویق و ترویج می کنند.

5-    به تیم مذاکره کننده بسیار کاردان و مورد اعتماد عرض می شود که به هیچ وجه توافق نشود که در قبال پول های بلوکه شده ایرانیان، کالاهای ساخته شده به ما بدهند بلکه همانی را که قبلاً اشاره شد، یعنی لایسنس، تکنولوژی، قطعات و از همه مهمتر تمام شرایط تولید کالاهای پیشرفته در داخل ایران را بخواهند. مثلاً با گسترش یک خط  تولید خودرو، هزاران نفر مشغول به کار می شوند و ... .

6-    می فرمایید «کیفیت»، چه کسی با این موضوع مخالف است. همه باید کمک کنیم تا کیفیت تولیدات و محصولات داخلی را بالا ببریم. مرحوم شهید میرزا تقی خان امیر کبیر می توانست به جای ساختن دارالفنون و این قبیل کارها به واردات بپردازد اما نکرد!!

بهرحال استفاده از کالاها و محصولات داخلی ولو با کیفیت پایین و نامرغوب بر استفاده از کالاهای به اصطلاح مرغوب خارجی ارجحیت دارد.

7- بعد از ماشین خوب ...یخچال فریزر خارجی خوب - موتورسیکلت خارجی خوب - کت و شلوار خارجی خوب و...همه را میخواهند ...آقایان محترم ...خدا وکیلی با پولهای بلوکه شده که بعد از توافق احتمالی با کشور های مورد مذاکره , آزاد میشود ...کارخانه ها و تولید را راه بیاندازید ...تکنولوژی بگیرید ...تا بلکه اشتغال مولد , ایجاد شود ...نه کالاهای ساخته شده بیاورید...

ادامه دارد ....

Share this post