مقاله ها

پرینت

وزیر نفت: بیش از ۲.۷ میلیارد دلار با مصوبه کار گروه اقتصادی دولت قبل به بابک زنجانی داده شد!

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . Posted in بدون مجموعه

Share this post

 

بیژن نامدار زنگنه-وزیرنفت

زنگنه افزود: میزان اموال زنجانی بسیار کمتر از بدهی هشت هزار میلیارد تومانی است که او به دولت دارد/ تا زمان حضور من در وزارت نفت، راه چنین افرادی برای خوردن پول بیت‌المال بسته شده است

به گزارش «نسیم»، بیژن نامدار زنگنه در برنامه "پایش" در شبکه یک سیما سخن می‌گفت، افزود: دولت قبلی بیش از دو میلیارد و 700 میلیون دلار با مصوبه کار گروه اقتصادی خود به بابک زنجانی داده بود.

وی گفت: نامبرده بانکی در تاجیکستان و سپس مالزی درست کرده بود که معلوم نشد چیست و چرا چنین ریسک بزرگی کرده اند.

وزیر خاطرنشان کرد: ˈ پیداست که وی در این کار تنها نبوده است چون مگر می شود یک نفر به تنهایی بتواند این همه پول را بخورد هر چقدر هم آدم زرنگی باشد؟!ˈ.زنگنه با بیان اینکه عده ای همچون بابک زنجانی در دوره دولت گذشته، پول نفت و کشور را بردند و حاضر نیستند آن را پس بدهند، به پرونده قضایی این متهم فساد اقتصادی اشاره کرد و گفت: میزان اموال بابک زنجانی بسیار کمتر از بدهی 8 هزار میلیارد تومانی است که او به دولت دارد.

وزیر نفت، بخش عمده این بدهی را مربوط به نفت خامی دانست که به او داده بودند تا آن را در خارج بفروشد اما هرگز پول آن به حساب دولت واریز نشده است.

وی گفت: ˈشاید اصلا قرار نبوده وی پولی پرداخت کند، اما مردم مطمئن باشتد تا زمان حضور من در وزارت نفت، راه چنین افرادی برای خوردن پول بیت المال بسته شده است و چنین اشخاصی امکان سوء استفاده و رانت خواری را پیدا نخواهند کرد.ˈ

زنگنه تاکید کرد: با دولت تدبیر و امید، ˈ دیگر دوران آن خورد و بردها تمام شده است.ˈوی گفت: سال گذشته 27 میلیارد لیتر سوخت مایع به ارزش 18 میلیارد دلار تنها در نیروگاه ها صرف شد که دلیل آن هم نداشتن گاز کافی بود و از طرفی ما با این کار خود هوا را آلوده کردیم و نتوانستیم محصول خود را صادر کنیم.

 

زنگنه در ادامه با بیان اینکه سه میلیون خانوار در کشور گاز ندارند، اظهار داشت: در تلاشیم ظرف سه سال این مشکل را برطرف کنیم و پیش بینی می کنیم با توجه به برنامه های بهینه سازی مصرف سوختی که ارایه خواهیم کرد، این مشکل برطرف شود.

وزیر نفت ادامه داد: امروز عده ای هستند که تنها می خواهند از رانت دولتی استفاده کنند و به طور مثال کالایی را از دولت با هزینه پایین بگیرند و آن را گران بفروشند؛ حال آنکه در کره جنوبی مردم زحمت می کشند تا کشورشان پیشرفت کند.

زنگنه اظهار داشت: اگرچه معتقدم پالایشگاه به صرفه نیست اما اگر نیاز کشور را تأمین کند اقدام به ساخت پالایشگاه می کنیم. در زمان حاضر سالانه 4 میلیارد دلار به پالایشگاه ها تخفیف می دهیم و برخی می خواهند این رقم دوبرابر هم بشود.

زنگنه در واکنش به حذف یا برکناری پی در پی مدیران قبلی نفت اظهار داشت: مطمئن باشید افرادی را برداشته ایم که صلاحیت نداشته اند.

زنگنه در ادامه به بهینه سازی چاه های آب کشاورزی، حمل و نقل کالا از طریق مترو و راه آهن به جای خودروهای سنگین اشاره کرد و گفت: برای ترغیب شهرداری ها به ساخت مترو در شهرهای مختلف، در نظر داریم هزینه خرید ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز آنها را تقبل کنیم و با این کار کشور نیز در شرایط توسعه ای قرار خواهد گرفت.

وی به نوسازی ناوگان تاکسیرانی کشور اشاره کرد و گفت: آمادگی داریم هزینه نوسازی 140 هزار تاکسی را تقبل کنیم و در این راه اتوبوس ها را نیز تحت پوشش قرار خواهیم داد.

زنگنه گفت: 30 میلیارد دلار کار در سال جاری برای مبارزه با رکود شروع شده است بدون آنکه پولی از دولت گرفته شده باشد؛ ضمن آنکه برای تمامی این کارها اجازه قانونی داریم.

وزیر نفت گفت: متأسفانه در دولت قبلی هر روز یک نفر از خارج می آمد و مدیر یک بخش می شد و پس از مدتی دوستان خود را هم می آورد، اما امروز فردی مدیریت می کند که سابقه دارد نه اینکه یک تعداد گروهبان جای بالاتر از خود بنشینند.

وی با بیان اینکه باید پرسید چه کسی رشد اقتصادی ایران را منفی کرد، اظهار داشت: با درآمد 700 میلیارد دلاری نفت چگونه به رشد منفی رسیدیم؟ آقایان باید جوابگو باشند.

وزیر نفت در ادامه در خصوص بنزین آلوده و احتمال ارسال این پرونده به دادگاه از سوی وزارتخانه متبوعش گفت: این موضوع به ما ارتباطی ندارد و گزارش غیر استاندارد بودن بنزین را به مجلس تقدیم کرده ایم.

وی گفت: تشخیص یا عدم تشخیص سرطانزا بودن این بنزین هم برعهده ما نبوده است؛ بلکه سازمان محیط زیست این موضوع را مطرح کرد و بر همین اساس از دولت خواست که این بنزین نخست در کلانشهرها توزیع نشود.{jcomments on}

 

Share this post