مقاله ها

پرینت

اشتغال : در هر شهر و شهرستان یک پروژه نفت – گاز - پتروشیمی

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . Posted in بدون مجموعه

Share this post

اشتغال : در هر شهر و شهرستان یک پروژه نفت – گاز - پتروشیمی

این بار خطاب به جناب بیژن نامدار زنگنه وزیر محترم نفت.

در اواخر هفته دوم فروردین ماه 1393 فرصتی پیش آمد تاز از روستاها و شهرهای کوچک در استان لرستان و اصفهان ازجمله گلپایگان – خوانسار – بوئین میاندشت – الیگودرز و ... بازدیدی داشتم. جز غم و غصه و اندوه از برای جویندگان کار چیزی خوراک فکری و اعصاب من نبود. نه تنها هرچه فکر کردم و در پی آن صحبت با چند نفر محلی در نقاط پیش گفته به این نتیجه رسیدم که هیچ خانواده ای در هیچ شغلی به اندازه امرار معاش خود توان درآمدی ندارد.

جالب است در اکثر شهرها و حتی بعی روستاهای مسیر دانشگاه های پیام نور و آزاد را مشاهده می کردم.

- در آمارها آمده است سالیانه حدود یک میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی به بازار کار وارد می شوند و در واقع به جمع بیکاران اضافه می گردند.

- در گزارش مفصلی که اواخر سال 1382 برای وزیر کار وقت جناب آقای دکتر سید صفدر حسینی تحت عنوان «ارزیابی دانش آموختگان در بازار کارآفرینی و اشتغال» نوشتم، چالش های کارآفرینی در ایران را توضیح  دادم. در بین راه مرور میکردم نه تنها چیزی از چالش های موجود فراروی کارآفرینان برداشته نشده بلکه مشکلات بیشتری سر راه کارافرینان اضافه شده است.{jcomments on} 

 

- در یادداشت های مختلف توضیح  داده ام که ازجمله چالش های موجود بر سر راه کارآفرینان، دولتی بودن اقتصاد ایران است. آن زمان یعنی سال 1382 برآورد ما چیزی حدود 80% بود هم اکنون احتمالاً تصدی گری دستگاه های دولتی و شبه دولتی در امور اقتصادی کشور بیشتر است.

- فکر می کردم چرا ما که در ذخایر نفت و گاز تقریباً در رده های اول و دوم دنیا هستیم نباید فعلا و حتی از باب ضرورت هم که شده در هر شهر و شهرستانی یک یا بیشتر، مجتمع پتروشیمی یا پالایشگاه و یا صنایع وابسته به آن داشته باشیم.

- تقریباً وضعیت آب برای کشاورزی خراب بود و بعضی از کشاورزان عمدتاً ازچشمه های محدود اطراف شهرهای کوچک برای آبیاری کاشت محصولات خود استفاده می کردند. چند نفر از آنها به من مراجعاتی داشتند و گفتند به اداره جهاد کشاورزی محل مراجعه کرده و خواسته اند پروژه های پرورش ماهی راه بیاندازند. تا بعد از چرخش آب چشمه درحوضچه های پرورش ماهی، مزرعه هایشان را آبیاری کنند و جهادهای کشاورزی در این حداقل هم به آنها کمکی نمی کند و مجوزهای لازم را صادر نمی نماید. حال آن که حداقل دو نمونه  از این سبک کار را بنده دیده و سراغ دارم!! چرا؟

- یا پروژه هایی که بیش از سی سال پیش دوستان تعاونی روستائی آن روز دنبالش بودند و یعنی ایجاد سردخانه و صنایع وابسته به سیب زمینی و امثالهم در مناطقی مثل فریدن اصفهان و اطراف شهرکرد و ... که متأسفانه علیرغم داشتن توجیه اقتصادی هنوز مورد توجه مسئولین دولتی قرار گرفته نشده است !!

- از این جهت گفتم این بار طرف صحبت من جناب آقای زنگنه وزیر نفت است چون که صنعت و کشاورزی در شهرهای کوچک ما مرخص است و تقریباً امیدی به سرمایه گذاری خارجی در این بخش ها نیست و دولت هم که مدام می گوید و احتمالاً درست هم می گوید خزانه خالیست!! پس امیدی به دولت برای کمک به صنعت و کشاورزی در شهرهای کوچک نیست (هرچند بنده بارها گفته ام راههایی هست اما کو گوش شنوا!!

بهرحال الان هم تأکید می شود فاینانس برای پروژه های نفت – گاز – پتروشیمی از منابع خارجی همیشه بیشترین شانس ها را داشته و تلاش ها در این حوزه بی نتیجه نبوده است.

جالب است در ورودی و یا خروجی هر شهر کوچکی، انبوه مسکن مهر، تمام شده یا نیمه تمام را مشاهده کردم. مردم هم از این جهت فوق العاده از دولت آقای احمدی نژاد راضی بودند!!

چنانچه آقای زنگنه که تقریباً کارآمدترین مدیریت ها را در حوزه نفت – گاز – پتروشیمی و صنایع وابسته داشته و دارند، در همین حوزه ها به تعداد شهرهای ایران تصمیم بگیرند با مجوزهای دولت اینگونه صنایع را راه اندازی کنند و منابع مالی آن هم از خارج تأمین خواهد شد. حداقل ایشان و تیم همکاران وی در شرایط انجام توافقات ژنو می توانند اینکار را انجام دهند هرچند آنقدر کار درصنعت نفت زیاد است و احتمالاً اولویت اصلی وزارت نفت بهره برداری از میادین نفت و گاز مشترک با کشورهای همسایه است و جویندگان کار در شهرهای کوچک هم مسئله کوچکی نیست. بهرحال به نظر می رسد در حال حاضر چنانچه در هر شهر یک مجتمع نفت – گاز و یا پتروشیمی راه اندازی و پروژه های مربوطه در این جهت شروع شود، از هر حیث کار مثبت و مفیدی خواهد بود.

چنانچه مسئولین وزارت محترم نفت مایل باشند جزئیات موضوع را برای آنها طی نامه و طرحی جداگانه و یا در ملاقات حضوری با ایشان توضیح خواهم داد.

بنده معمولاً خیلی کم مطلب می نویسم و یا طرحی را آنهم بصورت فراگیر منتشر کرده و خواهان اجرای آن هستم اما تاکنون نشده است که در دولت های قبل هم طرحی را ارائه کنم اما بگویند شدنی نیست. فلذا طرحِ «در هر شهر یک مجتمع در حوزه نفت – گاز و پتروشیمی» هم امری شدنی و معقول در شرایط حاضر و هم یکی از راه های گذر از رکود تورمی می باشد.

به امید روزی که پروژه های پتروشیمی به اندازه مسکن مهر در جاده های متصل به ورودی و خروجی شهرهای کوچک نظر همگان را به خود جلب نماید. انشاءالله

والسلام

22/1/1393

Share this post