مقاله ها

پرینت

شاخص فلاکت

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . Posted in بدون مجموعه

Share this post


شاخص فلاکت (به انگلیسی: Misery index)‏ یک نشانگر اقتصادی است که توسط اقتصاددان آرتور اکان تبیین شده‌است و از افزودن نرخ بیکاری به نرخ تورم بدست می‌آید. باور بر این است که تورم فزاینده در کنار بیکاری رو به افزایش برای یک کشور، هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی در بر خواهد داشت. این شاخص با شاخص مشابه دیگری که توسط روبرتو بارو ابداع شده تفاوت دارد چرا که شامل تولید ناخالص داخلی و نرخ بانکی نیست.

ارتباط با سیاست.

جیمی کارتر کاندیدای ریاست جمهوری سال ۱۹۷۶ ایالات متحده در رقابتها، به این شاخص اشارات فراوانی داشت که در آن زمان در حدود ۱۴ درصد بود و گفت کسی که موجب چنین رقم بالائی از فلاکت است حتی حق خواستن رای و رئیس جمهور شدن را هم ندارد. البته در زمان خود کارتر این شاخص به بالای بیست درصد رسید و وی مقهور رونالد ریگان شد. محسن رضائی کاندیدای ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ شمسی نیز در مناظره تلویزیونی با محمود احمدی نژاد، به افزایش این شاخص به نزدیکی ۴۰ درصد در طول دورهٔ ریاست احمدی نژاد اشاره کرد و گفته‌های احمدی نژاد دال بر بهبود وضعیت کشور را رد کرد.

{jcomments on}  

 رابطه با دیگر شاخص‌ها:

برخی اقتصاد دانان عقیده دارند شاخص فلاکت دارای رابطه مستقیمی با جرم و جنایت در جامعه‌است و روند تغییر این شاخص با فاصله حدود یک سال در شاخص جرم و جنایت تاثیر می‌گذارد، برعکس شاخص فلاکت، شاخص ناامیدی که به اثر شاخص سهام بر نرخ خودکشی دلالت دارد وقفه زمانی کوتاهتری میان دو نرخ را در نظر می‌گیرد.

شاخص فلاکت ایران در 8 سال احمدی نژاد 2 برابر شد !!!
«شاخص فلاکت» ترکیبی از نرخ تورم و بیکاری است. طبق تعاریف جهانی هر زمان این دو شاخص با هم رشد پیدا می کند، به معنی وقوع رکود تورمی «شاخص فلاکت» است. همان پدیده ای که به اعتقاد کارشناسان، اقتصاد ایران طی دو سال گذشته با آن درگیر شده است.روزنامه شرق با انتشار گزارشی در این باره نوشت: نرخ تورم و بیکاری در اقتصاد کشورهای توسعه یافته به طور متوسط عددی کمتر از پنج درصد است. وقتی در ایران ترکیب تورم و بیکاری به عدد 50 درصد رسیده به مفهوم فاصله 500 درصدی شاخص فلاکت ایران با استاندارد کشورهای توسعه یافته است.
طبق آمار منتشرشده، عدد فلاکت در سال 84، 9/21 درصد برآورد شده است. این عدد در همان زمان دوبرابر «نرم جهانی» بوده است.حال رسیدن این شاخص به عدد 50 درصد بیانگر انحراف شدید این شاخص از استانداردها بوده و به معنی افت سطح رفاه خانوار است.

Share this post