پرینت

کتاب کارآفرینی به شیوه سیده فاطمه مقیمی

نوشته شده توسط karafarinha on . Posted in کتب و نشریات

Share this post

انتشار کتاب کارآفرینی به شیوه سیده فاطمه مقیمی

تین نیوز | کتابی درباره نخستین بانوی بنیانگذار شرکت کشتیرانی و حمل‏ونقل بین‏المللی ایران منتشر شد.

کتاب «کارآفرینی به شیوه سیده فاطمه مقیمی» داستان زندگی یک زن ایرانی است که ابتدا بعنوان مترجم در یک شرکت حمل‏و نقل مشغول به کار می‏شود و با طی کردن پله‏های ترقی، کسب تجربیات در حوزه صنعت حمل‏و نقل و اخذ گواهینامه پایه یک، با حمایت و تشویق شوهرش به فکر ایجاد کسب و کار مستقل می‏افتد.
کتاب کارآفرینی به شیوه سیده فاطمه مقیمی‏ شامل داستان زندگینامه و تحلیل عوامل موفقیت وی می‏باشد و در کنار اینکه می‏تواند برای زنان و مردان این سرزمین آموزنده باشد بعنوان یک الگوی موفق و منبع مفید برای دانشجویانی که درس کارآفرینی را پیش روی خود دارند محسوب شده و دررشته‏های مرتبط با صنعت حمل‏و نقل تدریس می‏شود.


این کتاب بعنوان یکی از جذاب‏ترین آثار مجموعه کتاب‏های زندگینامه یکصد کارآفرین بزرگ ایرانی به قلم رضا یادگاری و مهشید سنایی فرد و با همکاری مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف از سوی انتشارات جهان دانش در تیراژ سه هزار نسخه برای دومین بار تجدید چاپ شده است.
ناشر در مقدمه این کتاب آورده است: «سرمایه شاید مهمترین نیاز برای شروع یک فعالیت اقتصادی باشد، اما به یقین همه آن نیست. دانش و توانایی مدیریت، دانش اقتصادی ،شناخت او ضاع بازار و نیازهای آن و از همه مهمتر، باورداشتن اینکه «من می‏توانم، کارتازه ای را شروع کنم» عامل‏هایی هستند که در تولد یک کارآفرین و ایجاد عزم واراده در وی نقش اساسی دارند.»
مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف در راستای این الگوسازی‌ها در جامعه ایرانی با هدایت و همکاری در مجموعه یکصد جلدی کارآفرینان بزرگ ایرانی که توسط رضا یادگاری و مهشید سنایی‌فرد به نگارش درآمده، توان خود را به کار بسته تا تمام آنچه را می‌تواند با انتقال آن‌ها به نسل جوان ایرانی از آنها نسلی توانمند و کارآفرین بسازد به منصه ظهور برساند.
کتاب ضمن معرفی سیده فاطمه مقیمی، بنیانگذار شرکت کشتیرانی و حمل‏و نقل بین‏المللی (سدیدبار)، به بررسی روند زندگی و عوامل موفقیت وی پرداخته است.
تاریخچه صنعت حمل‏ و نقل، سیده فاطمه مقیمی‏ در یک نگاه، داستان زندگی سیده فاطمه مقیمی‏ و تحلیل عوامل موفقیت سیده فاطمه مقیمی(رئیس شورای بانوان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران)» از جمله فصول این کتاب خواندنی است.
 
در بخشی از کتاب می‏خوانیم: «از مواردی که در موفقیت من نقش داشت محکم بودن درعمل و اراده است. من هنوز هم وقتی راه می‏روم پاهایم را خیلی محکم به زمین می‏گذارم. حتی چند روز پیش وقتی وارد بانکی شدم که معمولا کارهایم را در آن جا انجام می‏دهم، رئیس بانک قبل از اینکه من را ببیند از جا بلند شد و سلام کرد. من با تعجب پرسیدم که شما چطور متوجه حضور من شدید و ایشان گفتند با وجود همهمه‏ای که در طبقه بالا هست، وقتی شما وارد می‏شوید ما صدای پای شما را می‏شنویم. من هم از ایشان عذرخواهی کردم. این سیستم راه رفتن من هم چیزی است که انگار در ذاتم است، خیلی‏ها وقتی به من می‏رسیدند، می‏پرسیدند که آیا پدرتان نظامی‏هستند که شما این قدر محکم راه می‏روید و محکم صحبت می‏کنید. به نظرم این محکم بودن حاکی از عزم و اراده درونی هر فرد است».

 

Share this post