توضیح و در خواست مدیریت وبسایت کارآفرینها:

علی رغم مشکلات و تنگناهائی که برای کار و خلاقیت در بخش خصوصی وجود دارد و با عنایت به اینکه متاسفانه در بسیاری موارد, دولت و بخشهای اقتصادی وابسته, رقیب شرکتها و فعالان اقتصادی در بخش خصوصی میباشند. کم و بیش , شرکتها و کارآفرینانی بعضاً گمنام هستند که درکار و فعالیتهای خود موفق بوده و به حرکت شتابان و رو به رشد خود ادامه میدهند , سعی و تلاش ما براین است تا در حد توان و امکان خود بتدریج این کارآفرینان و شرکتها و فعالیتهای آنان را معرفی کنیم.

از علاقه مندان و دوستداران رشد و توسعه اقتصادی کشور در بخش خصوصی و مدیران و کارآفرینان ارجمند توقع داریم در تماس با مدیریت وب سایت کارآفرینها ازطریق ایمیل pzasna@gmail.com ضمن ارسال بروشورها, اطلاعیه ها و برنامه های خود و شرکتهای مورد نظر , در معرفی هرچه بهتر و بیشتر ایشان مارا یاری فرمایند تا در مجموعه ایجاد شده در وبسایت, ( کارآفرینها و شرکتها) مطالب و برنامه ها و حتی کالاها و محصولات و خدمات آنها را بنحو شایسته و در صفحات مستقل و با لوگو و آرم آنها منتشرنمائیم.

پرینت

شرکت سدید بار - فاطمه مقیمی

نوشته شده توسط karafarinha on .

Share this post

فاطمه مقيمي، اولين بانوي زن ايراني است كه توانست يك شركت بين المللي حمل و نقل را به نام خود ثبت كند. در زماني كه انجام اين كار بسيار دشوار مي نمود و باورهاي جامعه اين هنجار را نا به هنجاري مي پنداشت او توانست با روحيه خستگي ناپذير و ايمان قوي آن را به انجام برساند.

او كسي است كه نه فقط فعل خواستن بلكه فعل توانستن را براي خود صرف كند و اين موفقيت را مرهون تلاش ها و پيگيري ها خود و حمايت هاي همه جانبه همسر خود مي داند.

زني مهربان كه دوست دارد تجربيات خود را در اختيار زنان و دختران جوان قرار دهد.

سمت هايي كه او تاكنون داشته و دارد سه دوره عضويت در هيئت مديره انجمن صنفي شركت هاي حمل ونقل بين المللي، دوازده سال عضويت و رياست بخش حل اختلاف و رسيدگي به شكايات تجار و شركت ها و تجار با هم و رانندگان از تجار و ... است كه براي او جاي بسي افتخار است كه توانسته بيش از 95% اين پرونده ها را با صلح وسازش طرفين مختومه كند.

 او همچنين عضو انجمن هاي دوستي ايران و كشورهاي مختلف و مديرعامل انجمن ملي زنان كارآفرين وعضو گروه مطالعاتي و تحقيقاتي كريدور شمال- جنوب است. او تنها بانوي عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران و ايران است.

رزومه اي از زندگي اقتصادي خودتان شرح دهيد.

من درسال 1358 دريك شركت حمل و نقل بين المللي ابتدا در بخش ترجمه و بعد در بخش كاميون داري كارم را شروع كردم كه مدت سه سالي كه درآن شركت بودم دوره كارآموزي براي من محسوب مي شد. تا اينكه در سال 1361 تصميم گرفتم به صورت مستقل كاركنم كه اين تصميم تا مرحله اجرايي شدن دو سال طول كشيد.

دليل تأخير در اخذ مجوز ثبت شركت، سليقه هاي شخصي و فكري بود و اينكه تا آن زمان در زمينه حمل و نقل هيچ زني وارد بازار كار نشده بود. با وجود اينكه درقانون ذكر نشده كه ممنوعيتي براي ثبت يك شركت حمل و نقل بين المللي براي بانوان وجود دارد. بعد از دو سال هر وقت به دربسته مي خوردم از پنجره وارد مي شدم.  مراجعه به نهادهاي مختلف درسال 1363 توانستم شركت حمل و نقل خود را به ثبت برسانم.

دراين صورت شما اولين زن ايراني هستيد كه مديريت يك شركت بين المللي حمل و نقل را به عهده گرفتيد.؟

بله. درنظر بگيريد كه هم ثبت و هم مديريت شركت حمل ونقل بين المللي.

تأثير فعاليت هاي اقتصادي بر زندگي خانوادگي شما چگونه بود وچطور توانسته ايد فعاليت هاي اقتصادي و امور زندگي را با هم بياميزيد؟

من منافاتي درعملكرد و يا كاركرد يك زن در بيرون از خانه و پذيرش مسئوليت درمنزل نمي بينم. درطول سنوات گذشته يك سري شغل هاي خاص براي خانم ها تعريف شده بود، مثل شغل معلمي چرا كه اينطور تصور مي شد يك معلم خانم هر روز تعداد ساعات مشخصي سر كار است و سه ماه تابستان را استراحت مي كند و تعطيلات نوروز را هم دركنار خانواده است.

اما من تصور مي كنم با برنامه ريزي دقيق و تنظيم برنامه مي توان همه برنامه هاي خود را هماهنگ كرد. چه بسا خانم خانه داري كه درخانه است و در بيرون از منزل كار نمي كند ولي هميشه احساس مي كند از انجام كارهاي خانه عقب افتاده است. من به عنوان زني كه تا ديرهنگام بيرون از خانه كارمي كند به صورت مرتب و منظم كار منزل را انجام مي دهم. بطوريكه اگر كسي سرزده وارد خانه ام شود محال است كه با خانه اي نامرتب روبرو شود.

به همين دليل اعتقاد دارم كه اگر مديريت زمان و زمان بندي داشته باشيم راحتر مي توانيم برنامه ها و كارهاي خود را در ساعت تعيين شده انجام دهيم.

 نقش خانواده ها را در امر كارآفريني چگونه ارزيابي كنيد؟

خانواده ركن اصلي يك جامعه است. اگر كسي بر اصول خانواده اعتقادي نداشته باشد نمي تواند به اصل جامعه هم اعتقاد پايدار داشته باشد.

بنابراين اگر كاري را شروع مي كنيم در ابتدا بايد به پايه و اساس زندگي كه همان خانواده است توجه داشته باشيم. از طرفي اگر كسي به عنوان كارآفرين بخواهد وارد بازار كار شود تا حمايت خانواده را به همراه نداشته باشد موفق نمي شود. بنابراين اين دومقوله تفكيك ناپذيرند.

در همه شغل ها و تجربيات كاري زنان درجامعه اين مسأله مصداق دارد. حتي آن معلمي كه مثال زدم اگر همكاري همسر و فرزندان خود را در انجام امور زندگي نداشته باشد، نمي تواند آن شرايط ايده آل و مطلوب را كه در نظر همه خانواده ها است ايجاد كند.

پس خانمي كه در بيرون از منزل كار مي كند زماني كه وارد منزل مي شود انتظار همكاري از سوي فرزندان و همسر خود را دارد.آيا تاكنون بررسي هايي درخصوص پيشينه كارآفريني درايران صورت گرفته است؟

تاكنون تحقيق و بررسي درمورد پيشينه كارآفريني درايران به صورت جدي و عملي انجام نپذيرفته است. بايد در نظرداشت كه مقوله كارآفريني با فرهنگ كارآفريني در چند سال اخير در جامعه رايج شده است. اگر چه در ساليان دور هم كارآفريني زنان وجود داشته ولي به اين نام نبوده است.

شايد نام آن جسارت بوده است! به عقيده من هركس كه به كاري مشغول است كارآفرين محسوب مي شود. حتي آن خانمي كه خانه دار است هم به عنوان يك نيروي انساني كارآفرين ناميده مي شود.بايد ديد كه انسانها كارآفريني را چگونه تعريف مي كنند؟ من كارآفريني را نو آفريني تعريف مي كنم، جسارت و شكستن قيود مي دانم.

 اصولاً  كارآفريني زنان از دو مؤلفه تشكيل شده است. يكي سنت شكني يك سري قيدها كه در باور جامعه معمول نبوده و ديگري ايجاد اشتغال و كارآفريني براي ديگران كه اين نگاه و طرز فكر به كارآفريني در قديم هم وجود داشته ولي بسيار محدود بوده است. مثلاً نسل هاي قبل، يك دار قالي مي زدند و چند نفر با بافتن آن هم امرار معاش مي كردند و هم هنر فرش باقي را زنده نگه مي داشتند. تا اينكه كسي پيدا شد كه تصميم گرفت اين هنر و كار خود را كه مثلاً فرش بافي، دامداري و يا كشاورزي و هر كار رايج آن زمان را در بيرون از خانه عرضه كند تا ديگران هم از محصول كارش بهره مند شوند و به اين صورت بود كه كم كم كارآفريني زنان به متن جامعه وارد شد.