«رقم، رمق می خواهد»

(میرزا تقی خان امیرکبیر 1222-1268 هجری قمری)

دویست و یازدهمین سال تولد بزرگ طلایه دار صنعت ایران گرامی باد.

مردی که واردات کالاهای خارجی که از اواسط صفویه بازارهای ایران را اشباع کرده بودند، در زمان او به نصف تقلیل یافت و درآمدهای ایران در اواخر کار او تا 5 برابر افزایش یافت. ایران در زمان امیر کبیر موفق شد برای اولین بار حضوری درخور توجه در نمایشگاه بین المللی کالا که در انگلیس برگزار شده بود، پیدا کند و کالاهای صنعتی تولید ایران را که همگی در زمان امیر پا گرفته بودند، معرفی کند. 

این مَثَل یادگار اوست که «رقم، رمق می خواهد»

برای مطالعه زندگی نامه امیر, اینجا کلیک کنید

{mp4}amir-1{/mp4}

جهانی شدن

پرینت

گفت وگو با آلوين تافلر:نگاه تازه به آينده

نوشته شده توسط آلوین تافلر on . Posted in جهانی شدن

 

گفت وگو با آلوين تافلر:نگاه تازه به آينده

در ايران نويسنده اي نام آشناست. وي با نوشتن كتاب هايي مانند موج سوم و شوك آينده، پيش بيني هايي را درباره ماهيت در حال تحول جامعه جهاني ابراز كرد كه زاويه ديد جديدي را در اختيار خواننده مي گذارد. تازه ترين كتاب وي كه با همكاري همسرش نوشته شده است، «ثروت انقلابي: چگونه آفريده مي شود و چگونه زندگي ما را تغيير خواهد داد؛» نام دارد. وي در اين كتاب از اقتصاد، جامعه شناسي، سياست و عرصه هاي ديگر زندگي سخن به ميان مي آورد. در مصاحبه اي كه در اين باره با وي انجام شده است، تافلر ديدگاههاي جديد 
 آي پاد (Ipod)، همانندسازي، استفاده از گوگل و غيره تمام اين تغييرات مختلف نه فقط زندگي ما را دگرگون كرده است، بلكه به اعتقاد شما به نوعي نظام ثروت جديد تبديل شده است. اين نظام جديد تا چه اندازه با اقتصادي كه مي شناسيم، فاصله دارد؟
{jcomments on}  
پرینت

جامعه جهاني

نوشته شده توسط دکتر موسی غنی نژاد on . Posted in جهانی شدن

دکتر موسی غنی نژاد

دكتر موسي غني‌نژاد

برخي از تاريخ‌نويسان انديشه اقتصادي بر اين عقيده‌اند كه موضوع نظريه آدام اسميت در كتاب «ثروت ملل» تعريف مفهوم «ملت» (Nation) به لحاظ اقتصادي است.

برخي از تاريخ‌نويسان انديشه اقتصادي بر اين عقيده‌اند كه موضوع نظريه آدام اسميت در كتاب «ثروت ملل» تعريف مفهوم «ملت» Nation به لحاظ اقتصادي است.

{jcomments on}