«رقم، رمق می خواهد»

(میرزا تقی خان امیرکبیر 1222-1268 هجری قمری)

دویست و یازدهمین سال تولد بزرگ طلایه دار صنعت ایران گرامی باد.

مردی که واردات کالاهای خارجی که از اواسط صفویه بازارهای ایران را اشباع کرده بودند، در زمان او به نصف تقلیل یافت و درآمدهای ایران در اواخر کار او تا 5 برابر افزایش یافت. ایران در زمان امیر کبیر موفق شد برای اولین بار حضوری درخور توجه در نمایشگاه بین المللی کالا که در انگلیس برگزار شده بود، پیدا کند و کالاهای صنعتی تولید ایران را که همگی در زمان امیر پا گرفته بودند، معرفی کند. 

این مَثَل یادگار اوست که «رقم، رمق می خواهد»

برای مطالعه زندگی نامه امیر, اینجا کلیک کنید

{mp4}amir-1{/mp4}

دكتر محمد یونس، برنده جایزه صلح نوبل معتقد است: «فقر در جامعه متمدن انسانی جایی ندارد بلكه به موزه ها متعلق است. همه انسان ها مهارتی ذاتی دارند و آن مهارت زنده ماندن است.

images/images 56.jpg

دكتر محمد یونس، برنده جایزه صلح نوبل  معتقد است: «فقر در جامعه متمدن انسانی جایی ندارد بلكه به موزه ها متعلق است. همه انسان ها مهارتی ذاتی دارند و آن مهارت زنده ماندن است.

پرینت

بحران بیکاری در ایران

نوشته شده توسط karafarinha on . Posted in اشتغال- بیکاری- فقر

میزان بیکاری در ایران نزدیک به یک چهارم است.[۱] حدود ۷۰ درصد جمعیت ایران زیر ۳۵ سال سن دارند. مرکز آمار ایران میزان بیکاری جوانان را ۲۱٫۸ درصد اعلام کرده که تقریباً دو برابر نرخ متوسط بیکاری در ایران است. نرخ بی‌کاری در استان‌های مختلف ایران متفاوت است. اما اغلب نرخ بی‌کاری در استان‌های مرزنشین از دیگر نقاط ایران بالاتر است.

به گزارش بانک مرکزی ایران، در سال ۱۳۸۹، ۲۲٫۵ درصد از خانواده‌های ایران بدون فرد شاغل، ۵۵٫۴ درصد دارای ۱ فرد شاغل، ۲٫۱۷ درصد دو فرد شاغل و ۴٫۹ درصد دارای ۲ و بیشتر فرد شاغل بوده‌اند. در عین حال در سال ۱۳۹۰، ۸۰۰٬۰۰۰ فرصت شغلی از دست رفته که معادل ۱۸ میلیارد دلار تولید بوده‌است[۲].{jcomments on}  

پرینت

روزنامه اعتماد ملی :كاهش رشد سرمايه‌گذاري

نوشته شده توسط روزنامه اعتماد ملی : on . Posted in اشتغال- بیکاری- فقر

 عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس مطرح كرد؛ گسترش چهار ميليون نفری خط فقر
كاهش رشد سرمايه‌گذاري در صنعت و به دنبال آن افزايش واردات كه با ورود 132 ميليارد و 672 ميليون و 684 هزار دلا‌ر كالا‌ از سال 85 تاكنون معنا پيدا مي‌كند، اوضاع را به جايي رسانده كه اتاق بازرگاني ايران در ارزيابي 183 واحد صنعتي اعلا‌م مي‌كند بحران تعطيلي در صنايع وجود دارد. تجربه كارخانه‌هايي مثل هفت‌تپه و فولا‌دي‌ها اين پيش‌بيني را پررنگ‌تر جلوه مي‌دهد. در اين شرايط تورم به 30 درصد رسيده و خانه كارگر معتقد است، قيمت 35 كالا‌ي اساسي مصرفي و اصلي 35 درصد متورم شده است.

{jcomments on}