«رقم، رمق می خواهد»

(میرزا تقی خان امیرکبیر 1222-1268 هجری قمری)

<< ولادت : 1257 - شهادت 1300 هجری شمسی >>

دویست و یازدهمین سال تولد بزرگ طلایه دار صنعت ایران گرامی باد.

مردی که واردات کالاهای خارجی که از اواسط صفویه بازارهای ایران را اشباع کرده بودند، در زمان او به نصف تقلیل یافت و درآمدهای ایران در اواخر کار او تا 5 برابر افزایش یافت. ایران در زمان امیر کبیر موفق شد برای اولین بار حضوری درخور توجه در نمایشگاه بین المللی کالا که در انگلیس برگزار شده بود، پیدا کند و کالاهای صنعتی تولید ایران را که همگی در زمان امیر پا گرفته بودند، معرفی کند. 

این مَثَل یادگار اوست که «رقم، رمق می خواهد»

برای مطالعه زندگی نامه امیر, اینجا کلیک کنید

 

پرینت

تجارت و شاخص های تجاری کشورها

نوشته شده توسط محمد علی ااثنی عشری on .

پرینت

نرخ بیکاری از تعریف تا محاسبه

نوشته شده توسط karafarinha on .

 

 

نرخ بیکاری از تعریف تا محاسبه

نوسانات نرخ بیکاری در 42 کشور جهان
بررسی آخرین وضعیت نرخ بیکاری 42 کشور جهان نشان دهنده ادامه نوسانات بیکاری در کشورهای واقع در اروپا و بهبود وضعیت کشورهای در حال توسعه در آسیا است. به گزارش مهر، بررسی وضعیت آخرین نرخ بیکاری برآوردی کشورهای مختلف جهان نشان دهنده 9.6 درصد بیکاری در ایالات متحده است که این نرخ برای ژاپن 5.1 درصد و برای بریتانیا نیز 7.7 درصد برآورد شده است، همچنین این نرخ در کشور پرجمعیت چین معادل 9.6 درصد اعلام شده است. 

پرینت

ژا ن ژاک رسو مینویسد: ملتها همانی میشوند که حکومتهایشان میخواهند!! رفع موانع و راه حلها:

نوشته شده توسط karafarinha on .

بیشتر بخوانید:

محمدعلی اثنی عشری:

1-     کشور ایران 5% منابع طبیعی دنیا را دارد و فقط 1% جمعیت آنرا !! مهمتر از منابع طبیعی ؛ نیروی انسانی باهوش ؛ غالیا اهل کنجکاوی و نو آوری ؛ سخت کوش وبامهارت و ... پس مشگل ؛ کجاست؟

 

الف : مدیریت برمنابع و داشته ها و علت العلل حکومت و کارگزاران بعضاً ناتوان ؛ نالایق و اهل فساد و رانت و رشوه هستند!

 

ب : آنچه که مربوط به مردم میشود عبارتست از پایین آوردن توقعات ؛ برگشتن به طبیعت شامل دامپروری , کشاورزی و دختران و زنان هم همان کارهایی که اجداد ما میکردند ...چند خاله داشتم همیشه یا پای دار قالی بودند ؛ یا در رسیدگی به دام و طیور و پرورش و نگهداری جوجه و مرغ ؛ ویا با همان امکانات سنتی ؛ تابستانها توشه و مخلفات سفره سال مثل درست کردن رب گوجه فرنگی ؛ چارقت بافی و دوختن لباس خود و خانواده و ...مردان و پسران هم که از کار و تلاش غوغا میکردند ...کاشتن گوجه ؛ خیار ؛ گندم ؛ جو ؛ برنج , داشتن و به چراگاه بردن گوسفندان و تهیه علوفه برای زمستانِ دام و طیور یادم هست از پشم گوسفندان ؛ شال کلاه هم می بافتند و ...حالا چی؟ !! آیا دختران و پسران ؛ حاضرند یا یعضی از همان کارها و یا از نوع امروزی آنها را انجام دهند ؟؟

 

و ...و ...

 

دوباری که به کشور هندوستان سفر کردم ...به عینه همه اینها را دیدم ...لیاسی را میپوشیدند که خود تهیه میکردند ؛ خوراکی را میخوردند که خود تولید و آماده میکردند و ...

 

2 – علت العلل مشکلات معیشتی و بی رونقی  کار تولید ؛ حکومت و کارگزاران ناکارآمد و نظام ­­­بوروکراتیک و فشل آن است !!

 

آقایون به اسم نظارت !! روزگار تولید کننده ؛ کارخانه دار واصحاب کسب و کار راسیاه کرده اید !!!

 

دیدن وتوجه به بعضی آمارها و بی فکری و بی برنامه گی حاکمان  , خال از لطف نیست : اینها حاصل تحقیق و جمع آوری اطلاعات در دوران مشاورت کارآفرینی و اشتغال وزیر کارِدولت خاتمی و تقریباً درست است :

 

البته گزارش مربوطه را سال 1395 تهیه و مسولین مربوطه تحویل دادم .

 

تا سال 1395 ؛

 

2-    الف : 110 هزار دکترای بیکار

 

3-    3.5 میلیون نفر با تحصیلات لیسانس و فوق لیسانس بیکار

 

4-    حدود 11.5 میلیون افراد بیکار شده از کار و عمدتاً دارای مهارت و توان کاری ...بیکار

 

5-    از انقلاب 1357 تا سال 1395 سالیانه بین 150 تا یکصدو هشتاد هزار نفر مهاجرت به خارج از ایران !!

 

طی محاسباتی که شد ؛ هزینه این جماعت مهاجر و ترک وطن کرده معادل پولی سیصد برابر هزینه های هشت سال دفاع مقدس است !!

 

اکثر خانواده ها ی ایثار گرانی که من با آنها در ارتباط هستم به حضور ما در سوریه ؛ لبنان ؛ عراق ؛  یمن , افغانستان و ...مخالفند!!... محمدعلی اثنی عشری مهندس برق ؛ برادر دو شهید و سه جانباز و مصدوم دفاع مقدس و خود هم جانباز و مصدوم: ادامه : http://www.esnaashary.com

 

 خودنمایی در روانشناسی به چه معناست؟

 همه ما در روابط اجتماعی روزانه خود حتما کسی را می‌شناسیم که به خودنمایی کردن علاقه دارد. به طور سطحی کسانی که خودنمایی می‌کنند افراد خونسرد قابل ستایش و برتری به نظر می‌رسند اما واقعیت امر به طور کلی فرق می‌کند. در بیشتر موارد افرادی که خودنمایی می‌کنند احساس ناامنی در وجودشان است که در ذیل به این ناامنی‌ها اشاره می‌شود .

به گزارش ایسنا و به نقل از psych mechanics دلایل زیادی وجود دارد که یک فرد خودنما شود. این خصیصه در این افراد به صورت ذاتی است و آنها به هر دلیلی دوست دارند که خودنما باشند.

ناامنی

ناامنی مهمترین عاملی است که پشت خودنمایی وجود دارد. فرد خودنما فقط زمانی به خودنمایی می‌پردازد که احساس می‌کند به آن احتیاج دارد؛ دقیقا وقتی که فکر می‌کند بقیه او را به حساب نمی‌آورند یا او را فرد مهمی تلقی نمی‌کنند. پس فرد خودنما اینجاست که تلاش می‌کند خود را مهم جلوه دهد.

اگر به خودتان ایمان دارید که به اندازه کافی خوب هستید پس دیگر نیازی به خودنمایی ندارید تا به دیگران خوبی خودتان را ثابت کنید. ولی اگر افراد نمی‌دانند که شما چه فرد خوبی هستید پس آنها باید زحمت این را به خود بدهند تا به خوبی شما پی ببرند.

یک استاد هنرهای رزمی هرگز به خاطر اینکه مهارت‌هایش را ثابت کند با شما مسابقه نمی‌دهد، به این دلیل که به خودش ایمان دارد و می‌داند که استاد است، اما یک تازه‌کار برای نشان دادن مهارت‌هایش با هر کسی به رقابت می‌پردازد تا اینکه به همه ثابت کند که کارش را بلد است. این کار به دلیل اطمینان نداشتن به خودش است.

تجربیات دوران کودکی

تجربه‌های کودکی ما به مقدار زیادی در رفتارهای اکنون ما تاثیر داشته است. گاهی اوقات سعی می‌کنیم تجربه‌های خوب کودکیمان را در بزرگی هم تکرار کنیم. کودکی که بیش از حد مورد توجه والدین و دیگران قرار گرفته است اکنون نیز سعی دارد آن سطح توجه را با خودنمایی از دیگران دریافت کند. این مورد معمولا در کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد.

به عبارت دیگر آنها هنوز به دنبال مورد توجه قرار گرفتن هستند، اما با روش‌های معمول‌تر. در کودکی آنها با گریه کردن و بالا و پایین پریدن این کار را انجام می‌دادند، اما در بزرگسالی به دنبال راه‌های اجتماعی قابل قبول‌تری می‌گردند.

مرا بپذیر

یک فرد خودنما معمولا پیش همه خودنمایی نمی‌کند و تنها پیش کسانی این کار را انجام می‌دهد که می‌خواهد تحت تاثیر قرارشان دهد. اگر شخصی کسی را دوست بدارد بیشتر مایل است که پیش او خودنمایی کرده و توجه او را به دست آورد.

بارها این مورد به چشم خورده است که افراد خودنما در گفتگوها دقایقی به لاف‌زدن و خودنمایی می‌پردازند. من شک ندارم که شما حداقل یک نفر را در زندگی خود می‌شناسید که در مورد خودش پیش شما به مبالغه بپردازد اما نه جلوی دیگران. این کار وی به این دلیل است که او دوست دارد شما از او خوشتان بیاید چون شما برایش مهم هستید و او شما را دوست دارد.

خودنمایی و هویت

چه عواملی باعث می‌شود که یک فرد بخواهد خودنمایی کند؟ 

عواملی هستند که باعث تقویت هویتی خاص در فرد می‌شوند و فرد خودنما آنها را دوست دارد؛ مثلا هوش و ذکاوت. فرد این خصوصیات را دوست دارد پس خودش را باهوش و باذکاوت می‌بیند و یقینا رفتارهایی را برای خودنمایی انجام می‌دهد تا این خصوصیات را به نمایش بگذارد. به طور مشابه اگر آنها مشخصه باهوشی را در فردی تشخیص دهند دوست دارند که همین مشخصه را با خودنمایی نشان دهند تا ثابت کنند آنها هم باهوش هستند .

اگر شما واقعا فردی شگفت‌انگیز هستید و معتقدید که دیگران هم شما را به این خصوصیت می‌شناسند پس نیازی به ثابت کردن آن نیست. در واقع ما زمانی خودنمایی می‌کنیم که یا دیگران ما را به طور منفی ارزیابی می‌کنند یا احتیاج به توجه آنها داریم.

خودنمایی فقط تلاش ذهن برای اصلاح تصویر فرد است و در این مورد وی تصویر ذهنی که از خود دارد را اگر مشکلی است بهبود بخشد .

تماممطلب را اینجا بخوانید: لطفاًکلیک کنید

پرینت

خلاصه انتخابی سلجوقی از کتاب منحنی دوم:

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on .

این کتاب جزو بهترین و تاثیرگذارترین کتاب هایی بود که در زندگی خواندم . ساختن منحنی دوم در زندگی ، جامعه ، کسب و کار و نوسازی خود برای شرایط آینده کمک می کند پیش از انکه خیلی دیر شوداین کتاب در ۱۶ فصل تهیه شده است و دیدگاه‌هایی برای نوسازی جامعه ارائه می‌کند و این جامعه از فرد تا خانواده، سازمان، شرکت، شهر، روستا و کشور را می‌تواند شامل شود. لازم است منحنی اول یعنی با چرخه عمر آشنا شویم تا با مفهوم منحنی دوم بهتر تعامل برقرار کنیم.

تعریف چرخه عمر چیست؟

چرخه عمر به مجموعه‌ای از اتفاقات گفته می‌شود که یک محصول جدید را به وجود می‌آورد، به رشد می‌رساند تا به یک محصول بالغ و درنتیجه تولید انبوه برسد و درنهایت نیز با کاهش تولید روبه‌رو شود. رایج‌ترین گام‌ها در چرخه عمر محصول شامل مراحل زیر می‌شوند:

  • مرحله توسعه محصول: شامل تحلیل بازار، تولید محصول، تصویرسازی (کانسپشن) و آزمایش.
  • مرحله معرفی به بازار: توزیع اولیه محصول، معمولاً با تبلیغات بالا.
  • مرحله رشد: رشد فروش به شکل پرشتاب افزایش پیدا می‌کند و با افزایش فروش در هرسال روبرو می‌شود. همچنان که سطح تولید افزایش می‌یابد، حاشیه‌های ناخالص باید به شکل ثابتی کاهش یابند و هر واحد از محصول سودآوری کمتری خواهد داشت. افزایش رقابت هم محتمل است.
  • مرحله بلوغ: محصول به بالاترین چرخه تقاضای خود خواهد رسید و هزینه بیشتر برای تبلیغات هیچ تأثیری (تأثیر کمی) بر افزایش تقاضا نخواهد داشت.
  • مرحله افول/ثبات: اینجا نقطه‌ای است که محصول به بالاترین تقاضا رسیده و یا آن را پشت سر گذاشته است. در اینجا، تقاضا یا ثابت خواهد ماند یا به آهستگی کاهش خواهد یافت چون محصول جدیدتر آن را منسوخ خواهد کرد.

خواندن این کتاب به هر فردی که می‌خواهد از تغییرات آینده جا نماند توصیه می‌شود؛ و برای آمادگی در مقابله با تغییرات شگرفی که در عصر دیجیتالی در حال رخ دادن است می‌شوید.

پرینت

محمدعلی اثنی عشری: تخلیه نشدن آب ناشی از سیلاب آققلاپذیرفته نیست!

نوشته شده توسط karafarinha on .

با چند توربو ژنراتورگازی و موتورهای جت و چندیم ابرلوله که معمولاً قطر آن حدود دو متر است میتوانند با همکاری اورؤانسی وزارت نفت و شدکت گاز و وزارت نیرو میشود آب ناشی از سیل را تخلیه کرد دیگران هم کارلجستیک را انجام بدهند وشرط موفقیت کارها هم مدیریت کارآمد واحد است